Kategorie:

Ostatnie wpisy: 

Na jaką wysokość montować umywalkę, toaletę i armaturę łazienkową?


Rozpoczynając remont łazienki, warto zwracać uwagę na szczegóły techniczne. Jednym z nich jest dobór odpowiednich wymiarów montażu urządzeń sanitarnych, który zapewni Ci komfortowe korzystanie z tak istotnej przestrzeni. Jaka wysokość umywalki, miski WC oraz armatury będzie najlepsza dla Twojej łazienki?

Montaż toalety


Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje muszli klozetowych – stojące bezpośrednio na posadzce oraz WC podwieszane, zamocowane na stelażu. O ile pierwszy z wymienionych rodzajów misek ustępowych nie pozwala na dodatkowe wyregulowanie wysokości, tak drugi umożliwia o wiele większy zakres personalizacji.

Montaż toalety podwieszanej należy rozpocząć od odpowiedniej instalacji stelaża, do którego jest przymocowana. Od niej zależy, na jakiej wysokości znajdzie się miska WC. Najpowszechniejsze wymiary dla tego typu toalet to 21-23 cm od posadzki do osi rury odpływowej (wszystkie wymiary przeprowadzone zostały od poziomu gotowej podłogi). W tym przypadku poziom górnej krawędzi miski ustępowej powinien znajdować się na wysokości 40-42 cm i są to zwyczajowe wymiary przyjmowane dla montażu toalet na stelażu. W przypadku osób niepełnosprawnych zalecana wysokość montażu muszli klozetowej to 46 cm.

Jeśli rozważasz również instalację pisuaru i bidetu, przyjmowane dla nich wysokości montażu to odpowiednio 65 cm i 42 cm od górnej krawędzi.

Montaż umywalek


Wysokość instalacji umywalki, podobnie jak w przypadku miski ustępowej, jest możliwa do spersonalizowania tylko w przypadku wyboru urządzenia niewymagającego bezpośredniego wbudowania w podłogę. Standardowa wysokość montażu umywalki wynosi 85 cm (tak jak poprzednio, przyjmujemy pomiary przeprowadzane od poziomu gotowej podłogi). Są to wymiary przyjęte dla osoby o wzroście ok. 175 cm, najbardziej zalecane, gdyż optymalne dla większości użytkowników. Jeśli jednak potrzebujesz, aby wysokość instalacji umywalki była lepiej dostosowana do Twoich potrzeb, możesz przyjąć następujące wielkości montażu:

Wzrost użytkownika
Wysokość montażu
ok. 160 cm
80cm
ok. 180cm
90cm
ok. 190cm
95cm

Rozważając zamontowanie umywalki dla dzieci, najlepiej przyjąć wymiary 60-65 cm. Z kolei w przypadku montażu umywalki dla niepełnosprawnych, przyjmujemy wysokość 80-85 cm.

Montaż armatury


Armatura łazienkowa jest ostatnim, ale nie mniej ważnym od poprzednich elementem wyposażenia łazienki. Zbyt nisko umiejscowiona bateria utrudni korzystanie z niej, zaś zbyt wysoko – spowoduje niepożądane rozpryskiwanie się wody. W zależności od przeznaczenia armatury i jej rodzaju, dobierane są inne wymiary. Dla ściennych baterii łazienkowych przyjmuje się poniższe wielkości:

  • Wysokość montażu baterii umywalkowej wynosi 25-35 cm od górnej krawędzi umywalki
  • W przypadku wanny jest to 20 cm od brzegu wanny (60 cm od poziomu gotowej podłogi)
  • Montując baterię prysznicową należy zadbać, aby znajdowała się na wysokości 110-130 cm od poziomu gotowej podłogi.
  • W przypadku wyboru wyższego brodzika (np. o wysokości 20 cm) trzeba pamiętać o odpowiedniej długości przyłączy do baterii natryskowej.

Warto również zadbać, aby baterie ścienne były zamontowane symetrycznie wobec urządzeń sanitarnych, do których są przypisane.

Wszelkie podane wymiary są zalecane i powszechnie spotykane w polskich domach, można je jednak personalizować i zmieniać w zależności od potrzeb. Pozostaje tylko wybrać odpowiednie elementy aranżacji łazienki, które najlepiej oddadzą Twój styl i będą idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Cer-Point – posiadamy szeroką ofertę wyposażenia, które spełni wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.