Jak dobrać moc grzejnika do łazienki?


Podczas projektowania łazienki, warto poza względami estetycznymi rozważyć kwestie funkcjonalności pomieszczenia, a wraz z nimi - dobór odpowiedniego grzejnika. Aby zrobić to dobrze i cieszyć się później praktyczną i piękną łazienką, należy zwrócić wcześniej uwagę na wybór urządzenia o odpowiedniej mocy, która zapewni nam największy komfort.

Funkcje grzejnika

Przed dokonaniem wyboru rodzaju grzejnika, warto najpierw zastanowić się, jakie funkcje ma on pełnić w łazience. Może odgrywać rolę głównego źródła ciepła, dodatkowego ogrzewania bądź służyć suszenia. Od tego zależy późniejsze dobranie odpowiedniej mocy urządzenia. Im więcej ciepła będzie emitować grzejnik, tym więcej energii cieplnej trzeba będzie mu dostarczyć.

Dopasowanie mocy grzejnika do łazienki

Przy dobieraniu odpowiedniej mocy grzejnika należy wziąć pod uwagę trzy czynniki: temperaturę zasilania i powrotu wody w instalacji c.o. (bądź alternatywny rodzaj dostarczania energii), pożądaną temperaturę pomieszczenia oraz zapotrzebowania na ciepło łazienki. Temperatury osiągane przez grzejnik będą zależne od temperatur uzyskiwanych w instalacji ciepłowniczej. Standardowo przyjmuje się, że najbardziej komfortowa temperatura w łazience wynosi 24°C. W przypadku chęci zainstalowania grzejnika pełniącego funkcję suszarki, warto rozważyć urządzenie o ok. 20% większej mocy niż wynika to z obliczeń.

Obliczanie mocy grzejnika

Aby odpowiednio dobrać potrzebną moc grzejnika, w pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie wymierzyć powierzchnię łazienki. Im większe pomieszczenie, tym więcej mocy będzie potrzebne do ogrzania go.

Na każdy wyliczony m w standardowych warunkach będzie przypadać od 100 do 120 Wat w przypadku łazienki wewnątrz budynku, tj. bez okien i ścian zewnętrznych, bądź od 130 do 150 Wat, jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniem z jednym oknem lub jedną ścianą zewnętrzną. Po pomnożeniu wartości energii przez powierzchnię łazienki będziemy mogli określić, grzejnik jakiej mocy będzie najoptymalniejszy w pomieszczeniu.

W ustalaniu odpowiedniej mocy grzejnika można również wykorzystać informacje producenta, dotyczące wykorzystania instalacji ciepłowniczej. Zazwyczaj podają oni trzy parametry - kolejno - temperaturę zasilania (czyli temperaturę wody wpływającej do grzejnika), temperaturę powrotu (temp. wody wypływającej z grzejnika) oraz pożądaną temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Przy wyborze tej metody warto jednak pamiętać o wpływie tworzywa, z którego wykonany jest grzejnik.

Podsumowanie

Korzystając z powyższych wskazówek i skrupulatnie wykonując obliczenia, możemy samodzielnie, bez pomocy hydraulika, określić moc grzejnika idealnego dla naszej łazienki. Warto pamiętać, że jego lokalizacja w pomieszczeniu również będzie miała znaczenie - najlepiej aby był niezasłonięty, w miejscu, gdzie strata ciepła jest największa (np. pod oknem). Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie zaworów termostatycznych.

Po spełnieniu wszelkich warunków technicznych pozostaje już tylko wybrać takie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadało naszemu gustowi i potrzebom.