Kategorie:

Ostatnie wpisy: 

Jak dobrać kabinę prysznicową i brodzik łazienkowy? Praktyczne porady.


Przestrzeń łazienki dla wielu osób pełni funkcję strefy relaksu i odpoczynku – dla innych istotniejsze są kwestie użytkowe. Często ta druga grupa decyduje się na wybór kabiny prysznicowej, która zajmuje mniej miejsca, a jej użycie jest często szybsze i bardziej ekologiczne. Decydując się na takie rozwiązanie podczas remontu łazienki warto zastanowić się, jakie wymiary będą najlepsze dla naszej przestrzeni i jak je wyliczyć.

Kabina prysznicowa – rodzaje i promień brodzika


Pierwszym, istotnym aspektem jest ustalenie wymiarów brodzika – od jego kształtu i wielkości zależy późniejsze dobranie kabiny prysznicowej. Najpopularniejszymi rodzajami brodzików są te kwadratowe i półokrągłe – ich najczęściej spotykane wymiary to:

  • Brodzik 80x80

  • Brodzik 90x90
Obydwa wymienione powyżej kształty są najbardziej uniwersalne i nadają się do większości łazienek. Aby jednak upewnić się co do ich gabarytów i dobrać do nich odpowiedni rodzaj kabiny, warto wcześniej wyliczyć ich wymiary.

O ile ze standardowym brodzikiem kwadratowym nie powinno być problemu z określeniem wymiarów, tak w przypadku brodzika półokrągłego należy wyliczyć jego promień. Wzór obliczenia promienia jest następujący:

R=A-B

Gdzie:

R – promień brodzika

A – wymiar brodzika

B – odcinek prosty boku brodzika


Po dokonaniu obliczeń warto zwrócić uwagę także na rodzaj kabiny, który chcemy wybrać – dla większości z nich prawidłowy montaż wypada wewnątrz obrysu brodzika.


Możemy zdecydować się również na kabinę bez brodzika. W takim wypadku należy pamiętać o odpowiednim wyprofilowaniu podłogi oraz uszczelnieniu posadzki, aby zapobiec przesiąkaniu wody.


Głębokość brodzika


Innymi istotnym wymiarem z punktu widzenia użytkownika jest także głębokość brodzika. Od niej zależą gabaryty kabiny prysznicowej oraz komfort jej stosowania. Najpopularniejsza głębokość brodzika to 5-15 cm. Ciekawymi alternatywami są ultrapłytkie brodziki mieszczące się w wymiarach od 2 do 3 centymetrów oraz bardziej rozbudowane konstrukcje, dochodzące do głębokości nawet 30 cm. Brodziki płytkie mają duże walory estetyczne i ułatwiają wejście do kabiny, natomiast głębokie są bardziej praktyczne – mogą służyć również jako przestrzeń kąpielowa.

Dobór kabiny prysznicowej


Po wyborze (bądź nie) brodzika możemy przejść do wyboru kabiny prysznicowej. Coraz mniej osób decyduje się na zwykłą zasłonkę – aktualnie prym wiodą kabiny ze szkła hartowanego. Wejście do kabiny warto uzależnić od metrażu łazienki. Niezależnie od tego, czy wybierzemy drzwiczki przesuwane, harmonijkowe czy na zawiasach, dobrze jest utrzymać minimum metr odległości między wejściem do kabiny a resztą wyposażenia łazienki

W umiejscowieniu kabiny bardzo istotne jest także odpowiednie ułożenie jej względem rur kanalizacyjnych. Muszą one być ułożone ze spadkiem min. 2% względem pionu, a długość podejścia nie powinna przekraczać 3 m (w przypadku rur o średnicy 50 mm; dla rur o śr. 70 mm będzie to 5 m).

Pozostaje już jedynie dobrać wysokość kabiny do swoich potrzeb. Ona też często zależna jest od głębokości brodzika. Najniższe kabiny osiągają wysokość ok. 170 cm i są przeznaczone zazwyczaj do konstrukcji z głębszym brodzikiem. Najwyższe dochodzą do wysokości 220 cm.

Podsumowanie


Po wykonaniu wszystkich stosownych pomiarów pozostaje tylko dobrać taką kabinę prysznicową i brodzik, które najlepiej sprawdzą się w naszej łazience zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Serdecznie polecamy zapoznać się z naszą ofertą wyposażenia łazienek. Różnorodność stylów i form proponowana przez Cer-Point zachwyci nawet najbardziej wymagających klientów, których łazienka ma stanowić designerskie dzieło sztuki.